Program 13 - Friday November 10
Nov
10
12:00 PM12:00

Program 13 - Friday November 10

FILMS: The American Indian Veteran, (5 m) directed by: Gary Robinson • The Longest Walk (7 m) directed by: Dana Plays • Effie Hatch's Letter (11 m)  • Defending the Fire (57 m) directed by: David Aubrey • Little Crow and the Dakota War (111 m) directed by: Mark Diedrich, Bill Weiss • Inside the Labyrinth (74 m) directed by: Caroline D'hondt 

FRIDAY NOVEMBER 10 • Show begins at 12pm 

View Event →
Program 11 - Thursday November 9
Nov
9
12:00 PM12:00

Program 11 - Thursday November 9

FILMS: Shaman, (5 m) directed by: Echo Henoche • The Theft of Fire (2 m) directed by: Desiree Walker • ᎠᏴᏓᏆᎶᏍᎩ ᎠᎴ ᎤᎧᏖᎾ (9 m) directed by: Joseph Erb • Ukaliq and Kalla Go Fishing (5 m) directed by: Nadia Mike • Dreamweaver (7 m) directed by: Cheryl Briggs, Katherine Ryschkewitsch, Erich Schulz • The Boy from Toksook Bay (10 m) directed by: Danny deLeon • Soup for My Brother (11 m) directed by: Terry Jones • Metal Road (27 m) directed by: Sarah Del Seronde • Tribal Radio (21 m) directed by: Sean Owen • She Is Water (13 m) directed by: Darlene Naponse • Tapun Sa Win (16 m) directed by: Sandra Pratt • Appalachia (15 m) directed by: Peter Lilly • Mannahatta (13 m) directed by: Albert B. Kahn •  Fence  (9 m) directed by Alexis Fortier Gauthier • Kâ-têpwêt (14 m) directed by: Isabelle Perron Blanchette • The Roundhouse  (10 m) directed by: Theresa Warbus • Consume (20 m) directed by: Michael Peterson • Rae  (10 m) directed by: Devery Jacobs • Chainsaw by Leonard Sumner (5 m) directed by: Dieter Beardy • My Soul Remainer by Laura Ortman (6 m) directed by: Nanobah Becker • Sweet Grass/Water Is Life (3:12), directed by: Art Zuniga

THURSDAY NOVEMBER 9 • Show begins at 12pm 

View Event →
Program 9 - Wednesday November 8
Nov
8
12:00 PM12:00

Program 9 - Wednesday November 8

Films: From the North, (14 m) directed by: Trudy Stewart •  Kéwku, (10 m) directed by: Sean Stiller • Peace River Rising,  directed by: Coty Savard • My Irnik, (16 m) directed by: Matthew Hood & Francois Lebeau • QIPISA (36 m) directed by: Myna Ishulutak • Relaunch: Revitalizing the Tradition of the Muckleshoot Canoe (12 m) directed by: Dan Lamont  • The Love of the Game (45m) directed by: Westin Petree • Beach Seining (30 m) • Telling the Truth, Part 1: The Historical Hoax that Created a Saint (33 m) directed by: Gary Robinson • Water Warriors (22 m) directed by: Michael Premo • The Stories We Share (38 m) directed by: Kaitlin Lenhard

WEDNESDAY NOVEMBER 8 • Show begins at 12 pm

View Event →
Program 7 - Tuesday November 7
Nov
7
12:00 PM12:00

Program 7 - Tuesday November 7

Films: Braiding the Sacred, (10 m) directed by: Mateo Hinojosa •  Mikinakay: Trail the Turtle, (31 m) directed by: Erica Daniels • Journeys to Adäka, (58 m) directed by: Fritz Mueller • Ancestors We Hear You, (24 m) directed by: Patty L. Collins • Butterfly Monument, (29 m) directed by: Rick Miller, Jules Koostachin • Keep Talking ( 80 m) directed by: Karen Lynn Weinberb 

 TUESDAY NOVEMBER 7 • Show begins at 12 pm 

View Event →
Program 6 - Monday November 6
Nov
6
7:00 PM19:00

Program 6 - Monday November 6

Films: Neemkomok' (20 m) directed by: Douglas Cushnie • The Last Walk ( 42 m) directed by (Greenland) Pipaluk K. Jørgensen, Karitas Productions, Mikisoq H. Lynge Wimi Media (Alaska) DIRECTOR: Anna Hoover (Canada) DIRECTOR: Jerry Trasher • Road of Iniquity, directed by: Mark Ennis ( 1 hour 38 minutes)

MONDAY, NOVEMBER 6 • Show begins at 7 pm

View Event →
Program 5 - Monday November 6
Nov
6
12:00 PM12:00

Program 5 - Monday November 6

Films: Now and Then: Parenting Juxtaposed (9 m) directed by: Sandra Pratt • The Secrets Behind The Bignell Bridge (6 m) directed by: Harriet Lathlin • What Does Reintegration Mean to You? The Muscogee (Creek) Nation Reintegration Program (16 m) directed by: Robert V. Wolf • Call Me Olly (13 m) directed by: Tyson Anderson • Your Way Back to Me (60 m) directed by: Alexandra Dietz • Essence of Healing: The Journey of American Indian Nurses (57 m) directed by: Loretta Heuer, Candace Muggerud • All Our Father's Relations (57 m) directed by: Alejandro Yoshizawa • We Breathe Again (57) directed by: Marsh Chamberlain

MONDAY, NOVEMBER 6 • Show begins at 12 pm 

View Event →
Program 1 • Opening Film Night
Nov
4
7:00 PM19:00

Program 1 • Opening Film Night

The 42nd Annual American Indian Film Festival® kicks off with an exciting night of great cinema, Ah-Hos-Teend (20 m) directed by Shonie Delarosa & Chris Kientz followed by a music documentary The Road Forward (1 hour 43 minutes) directed by Marie Clements 

SATURDAY, NOVEMBER 4 • Show begins at 7pm 

View Event →